Tepelné spracovanie ocele a hliníka

Tepelným spracovaním dosiahneme pevnosť, tvrdosť, húževnatosť, obrábateľnosť a vyššiu odolnosť ocele a hliníka voči opotrebeniu.
Pošlite dopyt
Domov > Tepelné spracovanie ocele a hliníka

Tepelné spracovanie ocele a hliníka dodá vašim dielcom pevnosť

Tepelné spracovanie je technologický proces, pri ktorom materiál ohrievame a ochladzujeme. Požadované výsledky dosahujeme:

  • žíhaním
  • kalením
  • popúšťaním
  • zušľachťovaním (do oleja alebo do vody)
  • chemicko-tepelným spracovaním (cementovanie

Pevnosť materiálu

Tvrdosť materiálu

Húževnatosť materiálu

Obrábateľnosť materiálu

Technológia, ktorá zlepšuje vlastnosti materiálu

Tepelné spracovanie umožňuje meniť vlastnosti materiálu podľa potreby. Najskôr potrebujeme dobre obrábateľnú, mäkkú oceľ na dosiahnutie požadovaného tvaru výrobku, ale výsledný produkt musí byť tvrdý, aby sa s ním dalo obrábať.

Tepelným spracovaním hliníka dosiahneme vysokú pevnosť, ktorá súvisí s ich vytvrditeľnosťou. Vytvrditeľné hliníkové zliatiny majú výnimočnú pevnosť pri nízkej hmotnosti.

Žíhanie

Žíhanie je proces, pri ktorom sa materiál zahreje na predpísanú teplotu, ochladí sa na určitý čas na žíhaciu teplotu a nechá sa vychladnúť. Pri tom prebiehajú zmeny v štruktúre materiálu, ktorých dôsledkom je zvýšenie húževnatosti, ťažnosti a medze pevnosti.

Kalenie

Kalenie sa používa na dosiahnutie tvrdosti a pevnosti v ťahu a spočíva v zohriatí materiálu a jeho prudkom ochladení. V prípade, že je materiál ochladzovaný pomaly, ide o popúšťanie, ktoré zmenšuje vnútorné napätie materiálu. Kombinácia kalenia a popúšťania je zušľachťovanie a slúži na odstránenie krehkosti materiálu. Pri chemicko-tepelnom spracovaní dochádza k zmene chemického zloženia materiálu v povrchových vrstvách, a to nasycovaním povrchu materiálu uhlíkom a následným kalením materiálu. Dosiahne sa tým zvýšená tvrdosť povrchu a odolnosť proti opotrebeniu.

Potrebujete povrch dielcov upraviť tepelným spracovaním?
Odošlite nám vaše požiadavky a špecifikáciu, a my vás následne budeme kontaktovať s ponukou vhodného riešenia a cenovej ponuky.

Mám záujem o povrchovú úpravu tepelným spracovaním

ELBA, a.s., spracúva vaše osobné informácie iba za účelom uvedeným v tomto formulári (kontakt, príprava ponuky). Vaše údaje budú spracované v interných systémoch poučenými pracovníkmmi a nebudú ďalej poskytnuté žiadnym tretím osobám. Údaje poskytnuté v tomto formulári sú chránené počas prenosu šifrovaným spojením.

GDPR požiadavky prosím smerujte na email:
gdpr@elba.sk